Бројни светски лидери и официјални лица упатија пораки за поддршка и солидарност со Французите по големиот пожар во катедралата во Нотр Дам во Париз.

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, истакна дека пожарот во познатата катедрала е голема трагедија.

„Тоа е трагедија за Франција, но исто така и за Шпанија и за Европа”, рече тој.„Огнот ја уништува архитектонската зграда стара над 850 години и ќе биде тешко да се заборави овој тажен момен т”. Со Франција сме”, напиша Санчез на Твитер.

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, исто така порача дека пожарот ги погодил сите Французи, но и и сите Европејци.

Германската канцеларка, Ангела Меркел, истакна дека чувствува длабока тага поради пожарот во катедралата Нотр Дам, додавајќи дека нејзините мисли и мислите на нејзиниот народ се со француските пријатели.

извор: Makfax

35
loading...

Најчитани вести