Германскиот министер за надворешни работи изјави дека пожарот во ,,Нотр Дам” е удар во срцата на Германците и изрази поддршка на Франција, пренесе Франс прес.

Германската канцеларка Ангела Меркел рече дека Нотр Дам е симбол на Франција и на нашата европска култура. Во мислите сме со нашите француски пријатели, напиша на Твитер портпаролот на Меркел – Штефен Зајберт.

извор: Makfax

1
loading...

Најчитани вести