Грчката крајбрежна стража спаси 42 мигранти без документи и ги префрли во камп на островот Самос, пренесе грчкиот весник „Катимерини“.

Спасените мигранти стигнале на гумен чамец од Турција.

Од Самос во Пиреј претходно биле префрлени 494 белагци, во рамки на иницијативата за намалување на бројот на бегалци и мигранти во камповите на островите.

Минатата недела, Министерството за миграција во Грција одобри отворање на нов прифатен центар.

извор: Makfax

1
loading...

Најчитани вести