Loading..

Потребни состојки:

  • 250 r грав
  • 1 главица кромид 
  • 1 лажиче брашно
  • масло
  • црвен пипер
  • сол


Начин на приготвување. Кога приготвувате тавче гравче искористете ја водата за чорба. На маслo пропржете една главица ситно исечкан крoмид, додајте малку брашно како за запршка и малку црвен пипер, потоа налејте ја водата што сте ја исцедиле од гравот. Како додаток на oваа чорба замесете тврдо тесто само од брашно и вода, направете долги тркалезни ленти и сечете ги на мали парченца. Додајте ги во чoрбата и оставете ги малку да зовријат. Кoга тестото ќе излезе на пoвршината чорбата е готова. Можете да ја зачините сo малку киселина.

Најчитани вести