Куркумата е еден од најздравите и најквалитетните зачини. Помага за намалување на воспаленијата, одличен антиоксидант е и помага во елиминација на слободните радикали кои прават огромна штета во телото. Освен тоа, куркумата помага и во борбата против стареењето, делува како неврозаштитен агент, природен третман за артритис и е одлична во терапијата против рак. Но, еден од најмоќните ефекти кои ги има таа е намалување на сиптомите на стрес, анксиозност и депресија.

Потребни состојки:

  • 5 чаши вода
  • 4 лажици куркума
  • 3 лажици мед
  • 2 лажици ѓумбир
  • ½ чаша лимонов сок
  • Можете да додадете и ½ чаша сок од портокал, за подобар вкус.

Начин на приготвување: Ставете ја водата на оган за да зоврие. Во тегла ставете ги куркумата и ѓумбирот. Додадете ја провриената вода во теглата. Оставете да отстои околу 10 минути. Додадете го медот и убаво промешајте. На крајот ставете го и лимоновиот сок и консумирајте.

На здравје!

Најчитани вести