Македонија

21 септември 2018

Јавното обвинителство формираше Комисија за следење на противправности во врска со референдумот

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше Комисија за следење евентуални противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот на 30 септември.

Како што информираат од Јавното...

Пронајдено оружје во автомобил на паркинг во трговски центар во Карпош

Еден пиштол е пронајден во автомобил паркиран на паркингот во трговски центар во Карпош. Во врска со случајот приведени се пет лица.

Според информациите на МВР, вчера околу 16 часот полицијата спровела акција...

Рекорден број волонтери од Америка ќе пристигнат во Македонија

Рекорден број односно 55 Американци в недела, 23 септември, ќе пристигнат во Македонија за да служат како волонтери во Мировниот корпус. Тие ќе го споделат своето знаење и искуство волонтирајќи во училишта и...

Ден без автомобили со велосипедско дефиле низ Скопје

Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, ќе се приклучи на велосипедското дефиле што ќе стратува во 10 часот пред порта „Македонија“.

Велосипедистите ќе се движат по...

Без струја ќе останат повеќе села во општина Чучер Сандево

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека поради технички зафати во дистрибутивната мрежа, без електрична енергија ќе останат во периодот од 9 до 13.30 часот корисниците од село Бродец, „ЈСП репетитори Бродец“,...

Сончево време со температура до 32 степена

Времето денеска ќе биде релативно топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од 5 до 14, а дневната од 26 до 32 степена.

Во Скопје ќе биде...

Заев - Пенс: Преспанскиот договор обезбедува место во ЕУ и НАТО

Пораки на охрабрување за Договорот од Преспа, добил премиерот Зоран Заев од потпретседателот на САД Мајк Пенс на денешната средба во Вашингтон.

Како што напиша Заев на својата фејсбук страница, Пенс ги...

Мицкоски до Кукан и Флекенштајн: Договорот од Преспа е неприфатлив

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната средба со европратениците Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн го повторил ставот дека неговата партија не може да го прифати Договорот со Грција зашто, како што...

Мицкоски од Свети Николе: Кога СДСМ е на власт Македонија губи по нешто

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.

Мицкоски пред присутните истакна дека секогаш кога СДСМ е на...

20 септември 2018

(Видео) Заев-Пенс: Вашингтон ја споделува визијата на Македонија да стане членка на НАТО и ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во Вашингтон се сретна со потпретседателот на Соединетите Американски Држави, Мајк Пенс.

Како што соопштија од Владата, на средбата во Белата Куќа, која дојде на покана на...

(Вознемирувачко видео) Крвава тепачка во Аеродром, едно лице во бесвест

Крвава тепачка се случи вечерва во скопската населба Аеродром кај „Тобако 2“. Според очевидци едно лице од силината на ударите паднало во бесвест и со возило на брзата помош било пренесено во болница.

...

Од вторник дожд и заладување

До понеделник ќе продолжи периодот на стабилно, суво и топло време за овој период од годината, соопшти УХМР. Од вторник поради продор на студена воздушна маса, ќе има зголемување на облачноста проследена со врнежи...

Отворени Дневни центри за лица со попреченост во Велес и во Кочани

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска отвори Дневни центри за лица со попреченост во Велес и во Кочани. Центрите се опремени по најсовремени стандарди и со нив треба да се зголеми...

Притвор за три лица поради разбојништво во тетовска менувачница

Основното јавно обвинителство Тетово донесе наредба за спроведување истражна постапка против три лица за сторено кривично дело „разбојништво“. Двајца од осомничените се македонски државјани, додека еден е...

Николоски: Владата да одговори како ќе гласат амандманите на Уставот

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, денеска на прес-конференција побара одговор како ќе гласат амандманите на Уставот на Република Македонија.

„Имајќи предвид дека Владата и МНР како и...