Македонија

18 септември 2018

Македонија домаќин на тридневен форум на либерални партии во регионот

Од денеска до четврток Македонија ќе биде домаќин на Либералната мрежа на Југоисточна Европа (ЛИБСЕЕН) по повод 10 годишнината од нејзиното формирање. ЛИБСЕЕН е основана во 2008 година во Скопје како иницијатива...

Во прекин сообраќајот на патот Виница-с.Бигла-Делчево

Поради изведување на градежни работи, од 10,00 до 16,00 часот, во прекин ќе биде сообраќајот на регионалниот пат Р2345 Виница-с.Бигла-Делчево, делница с.Драгобраште-с.Трстија, со Виница, информираат од АМСМ.

...

(Видео) Атанасов: Членството во ЕУ и НАТО ќе значи поквалитетно образование

Членството во Европската унија и НАТО за младите во Република Македонија значи поквалитетно образование, подобар образовен систем, можност за студирање на најдобрите универзитети во Европа, пристап до европските...

(Во живо) Прес-конференција на еврокомесарот Јоханес Хан и премиерот Зоран Заев

Прес-конференција на претседателот на Владата Зоран Заев и еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан кој е во посета на земјава.

извор: Makfax...

Али Ахмети од Брвеница: Да стоиме што подалеку од политиките на Истокот, овој народ историски и припаѓа на западната култура

Демократската унија за интеграција во пресрет на активностите во рамките на кампањата за референдумот што ќе се одржи на 30 септември одржа собир со граѓаните во Општина Брвеница.

Претседателот на ДУИ, Али...

Сончево со умерена облачност и слаб ветер

Сончево со умерена облачност и слаб претежно југоисточен ветер. УВ=6 Минималната температура од 7 до 16, а дневната највисока температура на воздухот ќе биде во интервалот од 25 до 31 степен.

Во Скопје...

Амбасадата на САД и Црвениот крст на Скопје заедно во добротворна акција

Амбасадата на САД, во соработка со Црвениот крст на Скопје и со Институтот за трансфузиона медицина ќе организира крводарителна акција и акција за собирање прехранбени продукти и облека за да го одбележи...

Без струја делови на Центар и Студеничани

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека за денеска се планирани исклучувања во електросистемот во општина Центар и во општина Студеничани.

Без струја во периодот од 8:30 до 15 часот ќе бидат корисниците од...

17 септември 2018

(Видео) Заев: Со НАТО добиваме траен мир, безбедност, стабилност, сигурност и економски просперитет

„Со НАТО почитувани граѓани добиваме траен мир, безбедност, слобода, стабилност, сигурност. Да не ве потсетам на мајките коишто губеа деца по бојни полиња. И во НОБ и во конфилктот паднаа човечки животи. Треба да...

Хан од Штип: Граѓаните да го искористат своето демократско право и да гласаат на референдумот, зошто секој глас се брои

Граѓаните да го искористат своето демократско право и да излезат на референдум, порача еврокомесарот за проширување Јоханес Хан од Штип. Како што рече, тој е сигурен дека референдумот ќе има позитивен исход.

...

(Видео) Туск на македонски јазик: Никогаш не пропуштајте добра шанса кога ќе ве повикаат да гласате

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск објави видео порака на Фејсбук, на која зборува на македонски јазик и ги повикува граѓаните на Република Македонија да ја искористат можноста и да гласаат на...

Спасовски: Во историски моменти секој поединец мора да се однесува сериозно

Во тек е историски процес за Република Македонија и во историски моменти секој поединец мора да се однесува сериозно, порача вечерва министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на трибина „ЗА европска...

Заев: Сите сме качени на кајчето и треба да извесламе што побрзо до ЕУ (ВИДЕО)

Сите сме качени на кајчето и треба да извесламе колку што може побрзо до ЕУ. Брзината во веслањето зависи од двете весла, десното и левото весло, оние што бојкотираат не оставија со едно весло, но и со едно весло...

Хан од Штип: Убеден сум во позитивен референдум

Еврокомесарот Јоханес Хан пред граѓаните на Штип на денешнава дебата која е дел од караванот на ЕУ порача дека е оптимист оти референдумот на 30-ти септември ќе биде успешен, а граѓаните ќе излезат и ќе го дадат...

Иванов се сретна со италијанската министерка за одбрана, Елизабета Трента

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ја прими Елизабета Трента, Министер за одбрана на Италијанската Република.

На средбата беше разговарано за билатералните односи меѓу Република Македонија...