Македонија

18 октомври 2018

До петок стабилно и суво време

Времето денеска ќе биде сончево со мала облачност и слаб југоисточен ветер. Минималната температура ќе се движи од 1 до 9 степени, а максималната од 22 до 27 степени. Во Скопје претежно сончево со температура од 7...

Состанок на француско-германската иницијатива за нелегалната трговија со оружје

Состанок на француско-германската иницијатива за координација на донатори во врска со нелегалната трговија со огнено оружје во Западен Балкан ќе се одржи денеска во Делегацијата на Европската Унија во Скопје.

...

Делови од општина Аеродром, Карпош, Центар, Кисела Вода и Студеничани без струја

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека во текот на утрешниот ден без електрична енергија ќе останат неколку општини во Скопје.

Како што се посочува во соопштението на ЕВН, во периодот од 8:30 до 14:00 часот...

17 октомври 2018

Хан бара од опозицијата да се надмине себе си и да гласа за промена на името

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, во интервју за Еуроактив, се осврна и на одговорноста на опозицијата, и изрази сомнеж дека нови избори би донеле двотретинско мнозинство.

„Последиците од бојкотот на...

Јанушев: Никој пратеник и никој човек во државава нема легитимитет да го бара ова што го бараат СДСМ и Заев (ВИДЕО)

Ние не кажуваме од памет дека договорот е мртов, односно дека договорот треба веќе да го заборавиме, туку тоа го кажаа граѓаните кои се единствените кои што го даваат легитимитетот во однос на вакви најзначајни...

Зекири до Јанушев: Мијалков има помеки ставови од Вас!

Потпретседателот на СДСМ и пратеник во Собранието Мухамед Зеќири му се обрати на генералниуот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев во Топ Тема на Ваша Страна, велејќи дека целиот свет гледа во ВМРО-ДПМНЕ и бара...

(Видео) Кржалоски: Со ребалансот на буџетот СДСМ крати седум милиони евра наменети за младите

СДСМ во изминативе 2 години во кои е на власт докажа дека воопшто не се грижи за младите во Македонија. Ниту едно од ветувањата не е остварено. Напротив, постојано сме сведоци на нови кратења во инвестициите за...

Седницата за уставни измени продолжува во петок

Собранискиот спикер, Талат Џафери ја прекина седницата за уставни измени. За утре ја закажа 60-та седница по ред, со други точки на дневен ред.

Според најавите, во петок се очекува да се пристапи кон гласање...

Заев се сретна со државниот секретар на МНР на Финска, Антонен: Поддршка за успех на Македонија на процесот што води кон ЕУ и НАТО

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска се сретна со државниот секретар во МНР на Република Финска, Мати Антонен. Државниот секретар Антонен пренесе поздрави од Владата во Финска за добрите односи помеѓу...

Заев до директорката на „Евростат“: Наша цврста заложба е унапредување на интегриран статистички систем усогласен со европските правила

Претседателот на Владата, Зоран Заев заедно со Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски во просториите на Економскиот факултет во Скопје се сретнаа со генералната директорка на „Евростат“,...

Влада: Се преземаат сите превентивни мерки за редуцирање на азискиот тигрест комарец во Македонија

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Атанасов и Жарко Караџовски, епидемиолог во Институтот за јавно здравје денеска на прес – конференција во Владата на Република Македонија информираа за...

(Видео) Арсовски: Пораката на премиерот за помирување влијае на судиите

Долгогодишниот политички аналитичар Петар Арсовски во изјава за „Макфакс“ по повод изјавата на премиерот за евентуално помирување помеѓу пратениците за случувањата од 27 април, вели дека пораките кои премиерот Заев...

(Видео) Божиновски: Симптоматично е укинувањето на куќниот притвор за пратениците од 27 април

Политичкиот аналитичар, Владимир Божиновски за „Макфакс“ вели дека симптоматично е тоа што премиерот на Република Македонија, Зоран Заев пред два дена во Собранието повика на помирување помеѓу пратениците за...

Владанка Авировиќ ќе гласа „за“ измени на Уставот

Пратеничката од Социјалистичката партија на Македонија, Владанка Авировиќ ќе гласа за уставни измени, со цел, да се даде шанса на процесот за членство во ЕУ и НАТО, дознава „Макфакс“/а1он од извори блиски на...

Во скопско Батинци пукано кон возач на автомобил

Триесет и шестгодишен жител на селото Батинци, вчера (16. октомври) во полиција пријавил дека во близина на селските гробишта, додека се движел со неговиот автомобил „ауди“ со швајцарски регистарски ознаки, кон...