15 Jul 2020

Коалицијата „Сега е време” предводена од Алијанса за Албанците и Алтернатива води во поголемиот број на општините во ИЕ…

15 Jul 2020

На 70% од обработените податоци, има мртва трка меѓу политичките партии за победник велат од Државата изборна комисија.

„Имаме проблеми во…

15 Jul 2020

Претседателот на ДИК, Оливер Дерковски, на прес-конференција соопшти дека според тековните резултати со кои располага Комисијата, очигледна е…

15 Jul 2020

Поради проблеми со сајтот, Државната изборна комисија преку видео на „Јутјуб“ ги објавува резултатите од досега обработените гласачки ливчиња:…

15 Jul 2020

Според досега обработените резултати од денешното гласање, во големо водство е ВМРО-ДПМНЕ. Партијата има освоено 109.670 гласови. СДСМ освоила 99.…

15 Jul 2020

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски преку својот фејсбук профил информираше дека поради позитивниот тест за…

15 Jul 2020

Веб-страницата на Државната изборна комисија повеќе од еден час не функционира.

Од ДИК велат дека станува збор за технички проблем и работат…

15 Jul 2020

Во скопската општина Чaир симпатизерите на ДУИ веќе масовно ја прославуваат евенталната победа во овој дел од главниот град.

Според…

15 Jul 2020

Според податоците на аналитичкиот центар на ВМРО-ДПМНЕ, на 37% обработени гласови, коалицијата ВМРО-ДПМНЕ добила 109.670 гласови додека…

15 Jul 2020

До Комисијата за следење на евентуални нерегуларности поврзани со извршување на кривични дела против изборите и гласањето пристигнале вкупно 24…

15 Jul 2020

Според досега обработените податоци, во водство е ВМРО-ДПМНЕ. Најголемо водство е забележано во ИЕ 1, ИЕ 2, и ИЕ 3. Во ИЕ 4 засега е нерешено.…

15 Jul 2020

Веб-страницата на Државната изборна комисија, на која треба да се објавуваат првичните резултати од предвремените…

15 Jul 2020

Владимир Ѓорчев на денешните предвремени парламентарни избори го користи својот фејсбук профил, за да ги споделува првичните податоците од…

15 Jul 2020

Ќе светне сонце среде мрак!, порача носителот на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 5 Игор Дурловски на крајот на денешниот изборен ден.

15 Jul 2020

„Овие парламентарни избори минаа во мирна, фер и демократска атмосфера и се уште еден доказ, како за демократската свест на граѓаните, така и за…

15 Jul 2020

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев на прес-конференција изјави дека ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата победуваат речиси насекаде.

„…