Македонија

18 октомври 2018

Во Тетово изгоре покрив од објект на Универзитетот на Југоисточна Европа

На Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово, ноќта на 16 октомври, во објектот котларница од страна на внатрешното обезбедување бил забележан пожар на кровната конструкција, при што истата целосно изгорела....

“Да направите сообраќајка кај Пресека, шиптариве да не стигнат до Кичево да гласаат” предложил Јанакиески на изборите во 2013

Од разговорите кои денеска се пуштаат на рочиштето за изборни измами по предметот познат како „Титаник“, ексминистерот Миле Јанакиески на денот на изборите, 24 март 2013 година, на активист на ВМРО-ДПМНЕ му вели да...

Полициски автомобил удрил во 18-годишник од Скопје

На скопскиот булевар „Кузман Јосифоски-Питу“, во попладневните часови на вчерашниот ден (17. октомври), 37-годишник кој управувал автомобил „шкода октавија“, во сопственост на МВР, удрил во 18-годишен пешак од...

Ако излегол членот нека прашаат дали гласал и брат му, нека излезат сите, Тодоров го советува Јанакиески

Во еден од разговорите направен на 24 март 2013 година кој беше пуштен денеска во судницата на рочиштето за предметот за изборни измами „Титаник“, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески бара совет од...

Спасовски: Со организиран систем сe бориме против нелегалната трговија со оружје

Свесни за фактот дека употребата и достапноста на нелегалното оружје директно негативно влијае не само врз општите трендови во разните области од криминалот, туку и може директно да влијае врз дестабилизација на...

Јанакиески до Латас: Направивме многу голем притисок во Центар

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, во разговор со Драган Павловиќ – Латас на 24. март 2013, на денот на локалните избори, кој денеска беше пуштен во судницата на судењето за изборни нерегуларности...

„Циганиве на Кале горе ги влечат а“, прашува Јанакиески за локалните избори во 2013

Во кривичниот суд во Скопје утрово продолжи судењето за предметот „Титаник” каде во судницата ќе бидат пуштени 500 необјавени телефонски разговори за изборни измами.

На еден од телефонските разговори направен...

Димитров за оставката на Коѕијас: Ги приближивме земјите и склучивме историски договор

За една година успеавме да направиме нешто кое во претходните 27 години се сметаше за невозможно – ги приближивме нашите две земји и го склучивме историскиот договор од Преспа. Ваков е коментарот на...

Стејт Департментот му заблагодари на Коѕијас: САД поддржува целосна импелементација на договорот

Стејт департментот му заблагодари на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас по оставката, потенцирајќи го подобрувањето на грчко-американските односи, како и за неговата улога при постигнувањето на...

Димовски побара одложување на „Титаник“ поради обврски во Собранието

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и обвинет во случајот „Титаник“, Илија Димовски побара денешното рочиште да биде одложено поради неодложни обврски во Собранието.

Судечкиот совет одлучи рочиштето да трае до 11.45...

ВМРО-ДПМНЕ: Договорот од Преспа е мртов, нема да ги поддржиме уставните измени

Договорот од Преспа за промена на името на државата е правно – политчки мртов, оценува ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

„Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи Уставните измени и затоа се откажа од...

До петок стабилно и суво време

Времето денеска ќе биде сончево со мала облачност и слаб југоисточен ветер. Минималната температура ќе се движи од 1 до 9 степени, а максималната од 22 до 27 степени. Во Скопје претежно сончево со температура од 7...

Состанок на француско-германската иницијатива за нелегалната трговија со оружје

Состанок на француско-германската иницијатива за координација на донатори во врска со нелегалната трговија со огнено оружје во Западен Балкан ќе се одржи денеска во Делегацијата на Европската Унија во Скопје.

...

Делови од општина Аеродром, Карпош, Центар, Кисела Вода и Студеничани без струја

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека во текот на утрешниот ден без електрична енергија ќе останат неколку општини во Скопје.

Како што се посочува во соопштението на ЕВН, во периодот од 8:30 до 14:00 часот...

17 октомври 2018

Хан бара од опозицијата да се надмине себе си и да гласа за промена на името

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, во интервју за Еуроактив, се осврна и на одговорноста на опозицијата, и изрази сомнеж дека нови избори би донеле двотретинско мнозинство.

„Последиците од бојкотот на...