Откако вчера ги демантираа шпекулациите за заеднички кандидат на СДСМ и ДУИ, премиерот Зоран Заев денеска изјави дека негов фаворит за градоначалник на Град Скопје е актуелниот, Петре Шилегов.

Заев вели дека верува во Шилегов кој според него изградил висок рејтинг и бил спојка и на со коалицијата.

– Јас сум претседател на СДСМ и им давам поддршка на кандидатите за градоначалници бидејќи тие посветено работата изминативе години. Ќе се слушнат и мислењата на граѓаните. Верувам дека Шилегов има изградено висок рејтинг бидејќи во време на пандемија и во време на референдум се работеше. Локалните избори се избори на личност. И тој е добра спојка за сите коалициони партнери, кажа Заев.