Забрана за камиони на неколку патни правци

Забрани за тешки товарни возила има на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот премин Стража и на патниот правец крак Маврово – Дебар.

Oд Авто-мото сојузот на Македонија известуваат дека сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози со остатоци од кашест снег по интервенција на екипите на ЈП Македонијапат.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари