УХМР за утре најавува стабилно време, освен во северозападните планински подрачја, каде ќе има услови за провејување на снег.

Од петок попладне следува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, на планините од снег, со променлив интензитет. Во понеделник се очекуваат обилни врнежи на повеќе места.