(Во живо) Во Скопје 150 верници по Светиот крст во Вардар

Православните христијани денес го празнуваат големиот верски празник Богојавление – Водици. Во главниот град Скопје, централното обдележување се случува кај мостот „Слобода“, близу хотелот „Холидеј Ин“.

Толпа народ го заобиколи кејот на реката Вардар со цел да биде сведок на фрлањето на крстот во осветените води. На денешната манифестација во центарот на Скопје во осветените води на реката Вардар по крстот најавено е дека ќе скокнат околу 150 верници.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари