Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 24 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 249 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

Во изминатите 24 часа на домашно лекување се пуштени 20 оздравени пациенти.

Во ГОБ „8 Септември“ има вкупно 80 болни, на Клиниката за инфективни болести лежат 87 пациенти, а на Иститутот за белодробни заболувања во Козле има 21 пациент. Голем дел од пациентите е на кислородна поддршка.

Бројот на приеми во изминатите денови е стабилен и утрово, до 8 часот, имало 92 слободни места, а се очекува во текот на денот, по направените исписи на оздравените пациенти, да се ослободат и дополнителни места.

Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и може да згрижат пациенти што имат потреба од кислородна поддршка, соопштуваат од Министерството за здравство.

makfax.com.mk