Вкупно 258 лица сомнителни и потврдени на КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, соопштуваат од министерството за здравтство.
Според нив, во изминатите 24 часа во Ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 24 нови пациенти поради компликации од коронавирусот.
Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка известуваат од ресорното министерство. Во последното деноноќие, на интерните клиники имало 4 приеми.
Во ГОБ 8 Септември има вкупно 72 болни, на Клиниката за инфективни болести лежат 88 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 27 пациенти, а на ГАК две пациентки.
„Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен, сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имаат потреба од кислородна поддршка“, стои во соопштението од министерството за здравство.

 

makfax.com.mk