Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 536 и има околу 870 празни болнички кревети во ковид-центрите, информираат од Министерството за здравство.

Се нагласува и дека поради намалениот број на болни, болниците затвориле дел од капацитетите наменети за ковид-пациенти.

Од министерството додаваат дека во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава, со исклучок во главниот град, е пријавено дека се лекуваат вкупно 329 пациенти позитивни и суспектни на вирусот.

Во болниците во Скопје тој број изнесува 207 пациенти, од кои 22 биле примени во последните 24 часа. Во изминатото деноноќие дома биле пуштени 33 оздравени пациенти.

„Во болницата во Битола се хоспитализирани 40 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 38 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 7 пациенти, во Велес се лекуваат 42 болни, а во Куманово 49 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во ковид-центарот во Охрид има хоспитализирано 40 пациенти, во Прилеп 27, во ковид-центарот во Гостивар 10, а во Струга 15 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 21 пациент, во Кочани 12, во Кичево 9, Кавадарци 13, а во Гевгелија 6 лица позитивни и суспектни на вирусот“, се наведува во соопштението од ресорното министерство од каде додаваат дека бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти.

Исто така се нагласува дека во скопските ковид-центри бројот на приеми во изминативе деновисе намалува и утрово до 8 часот имало 180 слободни места.

makfax.com.mk