ВМРО-ДПМНЕ: Заев вози скапи мотори

ВМРО-ДПМНЕ преку сооопштение обвинува дека непотизмот и корупцијата станале заштитен симбол на, како што ја нарекуваат власта, криминалниот картел. Опозицијата смета дека целта на премиерот и луѓето околу него е лично богатење, па затоа менуваат закони со кои се ослободуваат од давачки фирмите на вицепремиерот Кочо Анѓушев или на истите, како што тврдат,  им се даваат милионски тендери.

„Вицепремиерот доаѓа на функција со долгови од 26 милиони евра кои мора да ги враќа. Со секој изминат ден станува јасно како Заев вози мотори вредни десетици илјади евра кои ги нема никаде во имотниот лист. Не е проблем фирмите на Заеви да купуваат екстра луксузни мотори кога власта им овозможува да купуваат имоти и компании по багателни цени. Станува јасно зошто ги нема колоните на млади кои брзаат да се вратат во Македонија. Работните места во земјава се резервирани за децата на функционерите од владината коалиција. Според СДСМ нема подобар кадар за во ЕЛЕМ од ќерката пратеникот, Талат Џафери и советникот во министерството за култура, Мирослав Грчев. Корупцијата е единствената која расте, додека економијата стагнира“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Tие велат дека новите инвеститори бегаат и ја заобиколуваат Македонија, додека владата прави измени и се прилагодува во насока на криминално дејствување, елиминирајќи ги контролните механизми за таквите постапки.

„Една од „реформите“ е укинувањето на советот за јавни набавки, за да се штимаат тендери по желба на власта. Односот на СДСМ кон институциите и бизнис секторот во Република Македонија, е како во најзаостанатите земји во светот. Патот по кој влада СДСМ ја води државата не води кон подобрување на стандардот и побогата држава. Голема е цената која ја плаќаат граѓаните за СДСМ да си игра власт во Република Македонија. Државата не е игротека, а граѓаните не се играчки на Зоран Заев“, вели ВМРО-ДПМНЕ.

Додаваат дека граѓаните имаат потреби, интереси и цели, кои не можат да ги остварат поради корумпираноста на власта.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари