На три крстосници попладнево опозициската ВМРО-ДПМНЕ го блокира сообраќајот, како што најави вчера претседателот на партијата, Христијан Мицкоски.

Тој бара да биде објавен документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник, Владо Бучковски со техничката влада во Бугарија.

Блокади има попладнево на крстосницата помеѓу булеварот „Гоце Делчев“ и булеварот „Крсте Петков Мисирков“ (ТЦ Мавровка), крстосницата помеѓу булеварот „Св. Климент Охридски“ и улицата „Св.Кирил и Методиј“ (зграда на Нова Македонија) и крстосницата помеѓу улиците „11-ти Октомври“ и „Филип Втори Македонски“ (Градска болница).

Се протестира и во други 10 градови во државата.

Блокадата ќе трае до 17 часот, а протести засега се најавени во истиот период до четврток.

makfax.com.mk