Пожарот, кој избувна пред неколку часа, беснее во шумската област меѓу Пехчево и Делчево.

Може да се види дека огнот се шири со голема брзина и, според мештаните, се движи кон археолошкиот локалитет и манастирот Света Петка, како и селата Умлена и Робово.

Граѓаните повикуваат на локализација на брз одговор.

Според првите информации, пожарот брзо се шири поради ветрот. Први реагираа околу 30 локални жители кои преку социјалните мрежи рекоа дека е потребна помош.

Во телефонските разговори меѓу претседателот Стив Пендаровски и неговиот бугарски колега, Румен Радев, како и премиерите на двете земји, Зоран Заев и Стефан Јанев, Софија изрази подготвеност да помогне во решавањето на пожарите во земјата.

За да се вклучат бугарските спасувачи и армијата, владите на двете земји треба да се договорат за вклучување бугарска противпожарна опрема со цел да се контролира ситуацијата во Кочани, се вели во соопштението на кабинетот на Радев. Радев рече дека ситуацијата со пожари во Бугарија е исто така комплицирана, но изрази подготвеност Софија да пружи помош.

Во разговорите со Заев, бугарскиот премиер изрази подготвеност, доколку е потребно, Софија да ја поддржи Македонија..

Според податоците на Центарот за управување со кризи (ЦУК), до вчера во 18:00 часот, неколку пожари беа активни на територијата на државата во Скопје, Струмица, Куманово, Охрид, Битола и Штип.

– Во моментов имаме три хеликоптери од Армијата, но има два функционални за гаснење пожари. Воените и полициските хеликоптери можат да летаат ноќе, но можат да летаат, а не да гаснат пожари. Полициските и воените хеликоптери не можат да го изгаснат пожарот. За да го изгаснат огнот, тие се приближуваат кон огнот. Тие треба полнат вода од вител, мала брана или езерце. Значи, хеликоптерите можат да летаат ноќе, но не можат и не смеат да гаснат пожари, изјави директорот на ЦУКа, Стојанче Ангелов.

Ангелов информира дека покрај Србија, најавена е и помош од Словенија и Грција.

Србија вчера испрати четири противпожарни хеликоптери. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски заедно со неговиот српски колега Александар Вулин ја разгледаа ситуацијата по пожарот во Старо Нагоричане, каде што пожарот беше локализиран.