Метеоролозите најавуваат дека уште денес и утре ќе уживаме во топлото време и сонцето додека од петок ќе следи заладување и промена на времето.

Според нив утре ќе биде сончево и релативно топло, но од веќе потоа ќе има зголемување на облачноста, а во сабота промена на времето.

– Поради продор на постудена воздушна маса од север ќе преовладува променливо облачно време со повремен локален дожд, а на повисоките планини од снег. Во сабота ќе дува засилен северен ветер, информираат од УХМР.

Дневните температури, според УХМР, за време на викендот ќе бидат во опаѓање, а од понеделник ќе има постепен пораст.

Утре дневната температура ќе се движи од 10 до 20 степени, во петок од 12 до 19, во сабота од 9 до 16, недела шест до 12 степени понеделник од седум до 13 и вторник од осум до 15 степени