„Трансверзалец“: Планинарите да не даваат изјави за трагедијата на Кајмакчалан

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најави дека во наредните денови, најдоцна до петок, ќе се обрати во врска со трагедијата која се случи на „Кајмакчалан“ каде загинаа младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски, членови на друштвото.

„Трансверзалец“ пред јавноста ќе излезе заедно со Планинарскиот сојуз на Македонија, а до тогаш ги замоли сите планинари да се воздржат од изјави и да ја коментираат трагедијата.

Телата на двајцата планинари, викендов беа пронајдени од страна на грчките служби за спасување, на врвот Кајмакчалан.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари