Од утре до четврток нашето подрачје ќе биде под влијание на значително постудена воздушна маса, времето ќе биде променливо облачно и значително посвежо. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец. Дневните температури ќе опаднат за околу 10 степени.

Утре и во среда ќе има повремен локален дожд.

Од четврток утринските температури ќе бидат особено ниски, а од петок повторно ќе има пораст на дневните температури.