Вчераутро во 08 часот, полициски службеници од Полициската станица Бит Пазар го лишиле од слобода С.Б.(44) од Скопје. Тој се сомничи дека околу 00:30 часот физички го своето малолетно бебе, кое подоцна починало.

Смрт констатирал лекар од Детска клиника при Комплексот клиники „Мајка Тереза“, каде бебето било пренесено за укажување помош.

Според пријавеното, околу 00:30 часот, С.Б.(44) го удирал бебето, а потоа физички ја нападнал и својата сопруга А.М.(36) од Скопје. После тоа, А.М. го однела бебето во клиниката, каде била констатирана смрт.

Против С.Б. е поднесена соодветна пријава до надлежното обвинителство.