Од ДУИ се нервозни, го кријат нивниот кандидат Невзат Бејта. Не прифаќаат дебата. Причината е тоа што ДУИ излегуваат со политички фосили, со кои што се срамат и нивните членови ние имаме соработка со многу политчки пратии од различни етникуми, политичката битка ќе биде интересна. Секој има рок на траење, ДУИ треба да оди во опозиција. Алијанста е фаворит во многу општини, изјави за Утрински брифинг Арбен Таравари, градоначалник на општина Гостивар.

Тој вели дека Али Ахмети се однесува како султан, но дека времето на султаните е поминато и во светот и во Македонија, смета Таравари.

Тој очекува дека тој како кандидат за градоначалник на Алијанса за Албанците ќе помине уште во првиот круг.