Пристигнаа дополнителни 12.870 дози вакцини од производителот Фајзер, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.

Вакцините се обезбедени преку директните преговори со производителот и преку ЕУ која ги обезбедува како помош преку трилатерални договори во рамките на програмата „Тим Европа“ (Team Europe).

Филипче апелира сите кои досега се немаат пријавено за вакцинација да го сторат тоа што поскоро.

makfax.com.mk