Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и постудено.

Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец, особено претпладне и поизразен по должината на Повардарието. Минималната температура ќе биде во интервал од -3 до 2, а максималната ќе достигне од 5 до 11 степени, соопшти УХМР.

Во Скопје претпладне претежно облачно време, со умерен до засилен ветер од северен правец. Од пладне облачноста ќе се намалува и во текот на денот ќе биде сончево. Минималната температура ќе се спушти до -2, а максималната ќе достигне до 8 степени.

В петок и во деновите од викендот ќе преовладува стабилно и суво време со пораст на дневната температура. Нови врнежи од дожд, а на планините од снег се очекуваат в понеделник.

makfax.com.mk