Денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен и западен правец, особено во западните делови. Попладне во североисточните делови ќе има услови за краткотраен локален дожд, грмежи и засилување на ветерот. Минималната температура ќе биде во интервал од 13 до 22, а максималната ќе достигне од 32 до 41 степен. УВ=8

Во Скопје се очекува сончево и многу топло време со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде околу 18, а максималната ќе достигне 38 степени.

Според УХМР, во недела и понеделник температурата ќе се намали за неколку степени, а од вторник повторно ќе биде во пораст.

 

makfax.com.mk