Собранието го одложи пописот за септември, а локалните избори за втората половина на октомври. „За“ гласаа 95 пратеници, а 12 беа против.

Пописот требаше да почне вчера, а е одложен за наесен.

Исто така, локалните избори кои требаше да се одржат на почетокот на октомври се одложени за втората половна на истиот месец.

Пред четири дена лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Христијан Мицкоски и Зоран Заев, се договорија пописот да се одложи.

makfax.com.mk