Службен весник: Аеродромот и автопатот официјално прекрстени

Скопскиот аеродром Александар Велики и автопатот од Табановце до граничниот премин Богородица од вчера официјално имаат нови имиња.

Владината одлука за преименување излезе во Службен весник, со што „Александар Велики" сега ќе се вика „Меѓународен аеродром – Скопје".

Автопатот сега ќе го носи името „Пријателство".

Инаку, одлуката за преименувањето Заев ја соопшти по неговата неколку часовна средба со Ципрас во Давос.

Поврзани

Најнови вести

Коментари