Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.654 тестирања, а регистрирани се 868 нови случаи на ковид-19.

Досега во земјата се направени вкупно 559.021 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 111.077, бројката на оздравени пациенти е 96.925, на починати е 3.280, а бројот на активни случаи изнесува 10.872.

Од вкупната бројка на активни случаи вкупно 5258 се од Скопје, втор на листата со 798 е Прилеп и трет е Куманово со 418 активни случаи.