Силно невреме со пороен дожд попладнево го зафати Скопје, или вистинска дождовна бура. За краток време на одредени локации низ градот наврна силен дожд.

Продолжува периодот на променливо облачно и топло време, во попладневните часови ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Наместа процесите ќе бидат во форма на краткотрајно невреме со поинтензивен дожд, силен ветер и изолирана појава на град.

Минималната во ма температура ќе биде во интервал од 8 до 16, а максималната ќе достигне од 21 до 28°C.