Земјотрес чиj епицентар се наоѓал 230 километри јужно од Скопје, во соседна Грција, денеска бил почувствуван во јужните делови на Македонија, со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала.

Како што информираат од Сеизмолошката опсерваторија, земјотресот се случил во 13 часот и 57 минути, со локална Рихтерова магнитуда од 5,6 степени.

makfax.com.mk