Денеска во Гостивар се случила средба меѓу високи претставници на Алијансата за Албанците и БЕСА.

Средбата доаѓа откако во вториот круг на изборите за градоначалник во Тетово претседателот на БЕСА Билал Касами влезе во вториот круг и со поддршка од третопласирана АА може да ја победи Теута Арифи во вториот круг.

Претставниците на двете партии по средбата не дадоа детали за разговорите но според насмеаните лица на Арбен Таравари и особено на министерот за земјоделие Аријанит Хоџа БЕСА обезбедува солидна бројка екстра гласови за вториот круг за пораз на ДУИ во Тетово.

Средбата не беше тајна и медиумите пренесоа изјави по состанокот во кои сепак нема никакви конкретни точки.