Роднините на трагично загинатите пациенти во пожарот во кој изгоре модуларната ковид болница во Тетово одржаа протест, притоа барајќи правда за своите најблиски. Во име на роднините зборуваше Блерим Ахмети, односно организаторот на протестот, кој побара оставка од градоначалничката на Тетово Теута Арифи и од Владата, пишува порталБ.мк

Насобраните граѓани поставија транспарент пред општинската зграда, а по обраќањето на Ахмети дел од нив фрлаа со јајца кон општинската зграда. Потоа се упатија и кон седиштето на ДУИ, а застанаа и пред тетовската болница и со една минута молчење им оддадоа почит на жртвите.