Во последните 24 часа се направени 755 тестирања, а регистрирани се 51 нов случаj на Ковид-19, и тоа во:
Скопје 25
Прилеп 9
Кавадарци 7
Струмица 2
Струга 2
Куманово 1
Штип 1
Велес 1
Кочани 1
Кичево 1
Делчево 1

Починати се 9 лица – 3 пациенти од Прилеп, по 2 пациенти од Скопје и Тетово и по 1 починат е пријавен од Куманово и Охрид. Пациентите се на возраст од 54 до 87 години. Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 308 оздравени пациенти, и тоа од:
Скопје 135
Охрид 36
Кавадарци 18
Струга 15
Велес 14
Прилеп 12
Битола 10
Крива Паланка 7
Тетово 6
Неготино 6
Штип 5
Струмица 4
Кочани 4
Дебар 4
Крушево 4
Куманово 3
Кичево 3
Гостивар 3
Свети Николе 2
Гевгелија 2
Берово 2
Пробиштип 2
Валандово 2
Македонски Брод 2
Радовиш 1
Виница 1
Кратово 1
Богданци 1
Демир Капија 1
Пехчево 1
Дојран 1

Досега во земјата се направени вкупно 487.716 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 97.101, бројката на оздравени пациенти е 87.960, на починати е 2.998, а бројот на активни случаи изнесува 6.143.

makfax.com.mk