Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во:
Скопе – 28, Куманово – 8, Гостивар и Охрид – по 4, Прилеп, Тетово, Битола, Кавадарци и Штип – по 3, Струга, Кичево и Ресен – по 2, Свети Николе и Кратово – по 1.

Регистрирани се 782 оздравени пациенти, и тоа во: Скопје – 267, Струмица – 151, Кавадарци – 54, Прилеп – 43, Битола – 40, Куманово -29, Валандово – 23, Штип – 22, Неготино – 15, Велес и Охрид – по 14, Кочани – 13, Крива Паланка – 12, Виница – 11, Тетово и Гевгелија – по 9, Свети Николе и Делчево – по 8, Гостивар – 7, Кичево и Пробиштип – по 5, Демир Капија – 4, Радовиш, Крушево и Македонска Каменица – по 3, Богданци и Кратово – по 2, Струга, Ресен, Берово, Македонски Брод, Пехчево и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 31 починато лице: 9 од Скопје (42, 64, 68, 68, 72, 73, 77, 77, 86), 4 починати лица од Тетово (66, 73г,75, 78), 3 починати лица од Велес (64, 72, 73), по 2 починати лица од Битола (43, 68), Охрид (45, 87), Струга (54, 64) и Берово (43, 82) и по 1 починато лице од Куманово (59), Прилеп (70), Кавадарци (82), Кочани (63), Радовиш(60), Виница (67) и Пробиштип (71). Од починатите, 28 се во болнички, а 3 во домашни услови.

Направени се 1.169 теста преку: ИЈЗ – 76, ЦЈЗ Скопје – 0, ЦЈЗ Битола – 19, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 0, лабораторија во болницата во Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8 „Септември“ – 34, Институт за микробиологија – 0, МАНУ – 53, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 160, „Авицена“ – 0, „Биотек“ – 207, „Систина“ – 143, лабораторија „Лаор“ – 0, „Синлаб“ – 7, „Ремедика“ – 0, „Плодност“ – 32, „Генеа“ – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 438.

Досега во земјата се направени вкупно 726.409 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.814, бројката на оздравени пациенти е 134.653, на починати е 4.992, а бројот на активни случаи изнесува 13.169.

Според епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 67.516, активни 6.124
Куманово 8.572, активни 968
Прилеп 8.191, активни 586
Тетово 7.125, активни 521
Битола 6.170, активни 829
Велес 5.411, активни 457
Гостивар 5.124, активни 327
Кавадарци 5.121, активни 313
Охрид 4.922, активни 444
Штип 4.903, активни 312
Струмица 4.021, активни 319
Струга 2.946, активни 155
Кочани 2.728, активни 169
Кичево 2.478, активни 246
Гевгелија 2.178, активни 206
Неготино 2.159, активни 169
Свети Николе 1.494, активни 101
Ресен 1.210, активни 187
Крива Паланка 1.208, активни 48
Радовиш 1.091, активни 91
Берово 1.015, активни 31
Делчево 952, активни 76
Дебар 931, активни 32
Виница 825, активни 117
Пробиштип 773, активни 20
Валандово 660, активни 30
Богданци 491, активни 55
Крушево 481, активни 95
Демир Капија 394, активни 20
Демир Хисар 388, активни 66
Македонски Брод 355, активни 17
Кратово 354, активни 5
Пехчево 262, активни 15
Македонска Каменица 233, активни 13
Дојран 132, активни 5

makfax.com.mk