RealNews.gr: Пет имиња за Скопје се на маса

Средбата со министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас, се одржа попладнево од страна на премиерот Алексис Ципрас во замокот Максимос, пишува реалњус.гр

Средбата траеше еден час и десет минути и беше завршена без да даде никакви изјави.

Министерот за надворешни работи, наводно, го информирал премиерот за текот на преговорите по вчерашниот состанок на специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц, со преговарачите на Грција и на БЈРМ, на кои ги презентираше неговите предлози.

Пет имиња за Скопје на маса - Сите го имаат терминот "Македонија"

Според известувачкиот извештај на уредникот на realnews, Василис Скурис, петте имиња што Метју Нимиц ги дал во Њујорк на преговарачите на Грција и Македонија се:

• Република Нова Македонија (Република Македонија),
• Република Северна Македонија (Република Северна Македонија),
• Република Горна Македонија (Република Горна Македонија) Македонија),
• Република Вардарска Македонија (Македонска Република Вардар) и
• Република Македонија (Скопје) [Република Македонија (Скопје)].

Five names for Skopje from Nimetz with the term "Macedonia" - Kotzia informed Tsipra

Првите три имиња беа откриени од страна на Realnews минатата недела.

Главниот уредник на Realnews, кој тврди дека информацијата ја добил од доброупатени извори, пишува и за пропратните решенија кои Нимиц ги претставил пред претставниците од двете земји.

- Информацијата вели дека најмалку две од трите имиња се на кирилица, без можност за транскрипција на англиски. Тоа ја оправдува силната реакција и скептицизмот на Скопје за името. Кон позицијата ,,Ерга омнес'' може да има позитивен пристап од Скопје, уставни измени цврсто се отфрлаат, а прашањето за дериватите на нација и јазик се уште е предмет на дискусија. За нив се дискутираше, но и не се дискутираше, пишува грчки Реалњус.

Речиси сите медиуми ја пренесуваат и изјавата на преговарачот Наумовски за Сител, дека предлозите изнесени од Нимиц се далеку од достоинствено решение, потенцирајќи дека има разногласие и во македонската влада.

Порпаролот на грчката влада, пак изјави дека владата на Ципрас сака и ќе направи се што може за да се реши прашањето со името, без да ги стави во опасност националните интереси.

- Сакаме решение во кое сите ќе бидеме победници, изјави Ѕанакопулос за радиото 24/7.

Тој ја обвини опозициската Неа демократија дека си игра криенка со името. Несогласувањето околу решавањето на спорот продолжува не само во односот на владата со грчката опозиција, туку и внатре во кабинетот на Ципрас.

Во меѓувреме, бугарскиот премиер Бојко Борисов од Стразбур порача дека е оптимист и ги охрабри премиерите на Македонија и на Грција, да седнат на заедничка маса и да го решат проблемот на начин како што тоа го направија тој и Заев со Договорот за добрососедство.

- Двајцата премиери треба прво на билатерално ниво. Како што направивме ние со Заев, потпишавме договор за добрососедство и го ратификуваше Собранието во Скопје. Треба и Алексис Ципрас и Зоран Заев прво да го решат спорт меѓу нив, вели Борисов.

Бугарскиот премиер повторно се понуди доколку имаат потреба од помош, веднаш да им посредува.

Поврзани

Најнови вести

Коментари