Ракометарите на ГРК Борец со поддршка „За заедничка Македонија"

Велешката спортска гордост ГРК Борец застана зад граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија".

Ракометарите кои пред само два дена постигнаа голем успех и обезбедија пласман во плеј оф по пауза од 13 години, вечерва порачаа дека не сакаат двојазичност, промена на грбот, знамето и химната.

-Пред само два дена го одигравме најзначајниот натпревар во оваа сезона, за некои тоа беше и најзначајниот натпревар во кариерата. Но, тоа немаше да биде така ако немавме заедништво. Заеднички се боревме, го оставивме срцето на терен и затоа го добивме посакуваниот резултат. На тој натпревар сплотени бевте и вие – публиката. Дојдовте во голем број, а за Борец навиваа не само Македонци, убеден сум дека во салата имаше од сите националности: Турци, Роми, Албанци и останати, рече Ивица Илиев капитен на ГРК Борец.

Дваесети ден по ред граѓаните на Велес рекоа дека сакаат Унитарна Македонија, а не бинационална држава.

И вечерашниот протестен марш на кој присувствува околу 2000 граѓани се движеше по иста маршута, од споменико

Поврзани

Најнови вести

Коментари