Прочитајте го договорот за името на македонски јазик

Македонската Влада денеска се очекува да го објави договорот со Грција, кој е најавено дека ќе се потпише во следните неколку дена од страна на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, како и Федерика Могерини, висока претставничка на ЕУ за безбедност и надворешна политика.

Порталот МКД.мк објави целосен превод на договорот според содржината објавена во грчкиот весник Катимерини.

Прочитајте го договорот на македонски јазик на следниов линк.

Поврзани

Најнови вести

Коментари