На 30.09.2022 од полициски службеници на Регионалниот центар за гранични работи Југ во соработка со Шумска полиција од Ресен во реонот на Полициска станица Маркова нога лишени од слобода се И.К.(36) од с.Аравати, ресенско и И.М.(69) од с.Аравати, ресенско поради основано сомнение дека вршеле нелегална сеча на дрва во близина на с. Арвати при што запленети се дрва и две моторни пили.

По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.