Утрово во Скопје од Африка пристигна припадникот на македонската армија кој е позитивен на Ковод-19, за што на својот Фејсбук профил извести министерката за одбрана Радмила Шекеринска.

-Рано утрово нашиот потполковник пристигна од Централноафриканската Република во Скопје. Добро го поднесе летот и сместен е на Инфективната клиника. Директорката на Клиниката д-р Милена Стевановиќ нз информираше дека потполковникот е во добра општа состојба и стабилен. Му посакувам брзо да оздрави. Благодарни сме на Инфективната клиника и на сите кои учествуваа во медицинската евакуација, напиша на Фејсбук министерката за одбара радмила Шекеринска.

https://www.facebook.com/46479180162/posts/10157646671995163/?d=n

Министерот за здравство Венко Филипче пред два дена посочи дека македонскиот државјанин со посебен лет ќе биде донесен во Македонија бидејќи во базата каде се наоѓал немало услови да биде лекуван.