Премиерот Зоран Заев прв од владините функционери ќе се вакцинира на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“.

Од Владината прес служба која информираше за вакцинирањето на премиерот не соопштија со која вакцина ќе се вакцинира. На располагање се вакцините Спутник , Синофарм и Фајзер.

Настанот ќе се реализира во 12 часот во присуство на новинари и фоторепортери.

Министерот за здравство најави дека министрите ќе бидат следни на распоред за вакцинирање, а тој најави дека ќе се вакцинира со кинеската вакцина Синофарм.