Земјотрес од 2,4 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван денеска во Струмица.

Како што соопшти телеметриската сеизмолошка мрежа, земјотресот се случил утрово во 5 часот и 40 минути. Епицентралното подрачје е во Струмица со епицентар на 130 километри југоисточно од Скопje и е со локална Рихтерова магнитуда ML2.4.

Според досегашните податоци овој земјотрес бил почувствуван од населението во Струмица и Валандово.

makfax.com.mk