Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.044 тестови, а регистрирани се 718 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 505, Битола – 30, Куманово – 29, Прилеп – 26, Кавадарци – 23, Гевгелија – 14, Велес – 10, Гостивар и Струмица – по 8, Тетово – 7, Штип, Кичево и Делчево – по 6, Неготино и Ресен – по 5, Струга, Богданци и Демир Хисар – по 4, Свети Николе и Радовиш – по 3, Охрид, Крива Паланка и Дебар – по 2, Кочани, Валандово, Пробиштип, Кратово, Крушево и Македонска Каменица – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (718), регистрирани се 95 реинфекции.

Регистрирани сe 1.244 оздравени пациенти од: Скопје – 612, Битола – 105, Прилеп – 104, Куманово – 47, Тетово – 34, Кавадарци – 33, Велес – 30, Струмица и Штип – по 28, Валандово – 26, Гостивар – 22, Гевгелија, Кичево, Ресен, Радовиш и Кочани – по 18, Неготино – 15, Богданци – 9, Свети Николе – 8, Крушево и Берово – по 7, Кратово, Македонска Каменица, Македински Брод и Пехчево – по 5, Делчево, Демир Хисар и Пробиштип – по 4, Дебар и Виница – по 2, Струга, Охрид и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 14 починати лица: 3 починати лица од Скопје (68г, 83г и 84г), 2 починати од Охрид (80г и 84г) и по едно починато лице од Битола (90г), Делчево (80г), Демир Капија (87г), Кавадарци (70г), Кратово (58г), Крива Паланка (73г), Неготино (79г), Прилеп (69г) и Радовиш (63г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се осум починати лица, од Скопје (3) и по едно починато лице од Гостивар, Дебар, Кавадарци, Кичево и Тетово на возраст од 54г до 80г. Пријавените се починати во период од 12.01.2022 до 22.01.2022г. Од пријавените лица три се починати во домашни услови, а пет лица во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица (n=22), девет лица се целосно вакцинирани, а кај 18 се регистрирани коморбидитети.

Досега во земјата се направени вкупно 1.749.733 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 256.996, бројот на оздравени пациенти е 228.736, на починати е 8.240, а бројот на активни случаи изнесува 20.020.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 116418, Активни 11012

Куманово 14332 726

Прилеп 12388, Активни 785

Битола 12036, Активни 1542

Тетово 12018, Активни 457

Гостивар 8548, Активни 302

Кавадарци 8395, Активни 548

Велес 8130, Активни 363

Охрид 7709, Активни 640

Штип 7342, Активни 317

Струмица 6940, Активни 477

Кичево 4783, Активни 275

Кочани 4473, Активни 210

Струга 4253, Активни 243

Гевгелија 3523, Активни 357

Неготино 2971, Активни 200

Свети Николе 2335, Активни 112

Ресен 2232, Активни 217

Крива Паланка 2138, Активни 130

Радовиш 2119, Активни 163

Делчево 1686, Активни 151

Берово 1605, Активни 86

Дебар 1490, Активни 20

Валандово 1270, Активни 136

Виница 1248, Активни 43

Пробиштип 1235, Активни 42

Кратово 860, Активни 56

Богданци 806, Активни 70

Крушево 802, Активни 136

Демир Хисар 747, Активни 70

Македонски Брод 611, Активни 34

Македонска Каменица 481, Активни 41

Демир Капија 467, Активни 21

Пехчево 404, Активни 25

Дојран 201, Активни 13