Почина четиригодишното дете нападнато од глутница кучиња

По три дена тешка битка и покрај напорите на лекарите да го спасат неговиот живот, четиригодишното дете од кичевско Бачишта, кое беше нападнато од овчарски кучиња денеска почина на интензивната нега во Ургентниот Центар

Од клиниката за Канал 5 потврдија дека детенцето починало околу 13 часот. Детето пред четири дена на клиниката било донесено со тешки повреди по целото тело. Доктор Симеонов хирургот кој ја работеше тешката операција објасни дека немало буквално место на телото на детето што не било изгризано од кучињата. Поради тешките повреди лекарите морале да го отстранат левиот бубрег и слезината, но момченцето не ги преживеало тешките повреди на черепот и градниот кош.
Против сопственикот на овчарските кучиња е поднесена кривична пријава. Од почетокот на
годината во кичевското село Бачишта од кучиња биле нападнати 4 граѓани .

Поврзани

Најнови вести

Коментари