Трлото под Гостивар се уште не мирува. Вечерва беше почувствуван нов земјотрес од 3,9 степени според Рихтер.

Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ) земјотресот бил на само 14 километри на југозапад од Гостивар со длабочина од 2 километри.

Ова е уште еден во низата земјотреси кои го потресоа овој дел од Македонија. Во петокот беше почувствуван земјотрес од 4,9 степени според Рихтер.