Нов земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди Македонија. Епицентарот е во мавровскиот регион. Истиот е почуствуван во западните делови на земјата.

Овој земјотрес е дел од серијата на потреси кои се случија во изминативе два дена. Најсилниот земјотрес кој беше измерен е 4,6 степени според Рихтеровата скала.

makfax.com.mk