Во последните 24 часа направени се 3 816 тестирања за ковид-19 од кои се регистрирани 721 нов случај, информираше Министерството за здравство.

Новите случаи се во: Скопје – 334, Прилеп – 56, Кавадарци – 52, Неготино – 34, Велес – 26, Охрид – 24, Битола – 23, Куманово – 22, Тетово – 18, Струмица – 16, Гевгелија – 15, Крива Паланка – 14, Гостивар – 13, Струга – 10, Богданци – 9, Кичево и Делчево – по 8, Крушево – 7, Штип – 6, Кочани и Ресен по 5, Свети Николе – 3, Дебар, Пробиштип, Виница, Валандово и Кратово – по 2, Берово, Демир Хисар и Пехчево – по 1.

Регистрирани се 171 оздравен пациент од: Скопје – 71, Кавадарци – 20, Прилеп – 18, Куманово – 14, Тетово – 12, Велес – 6, Кочани – 5, Гевгелија и Битола – по 4, Штип, Струмица и Неготино – по 3, Гостивар и Кратово – по 2, Ресен, Охрид, Делчево и Валандово – по 1.

Пријавени се вкупно 7 починати лица: 2 пациенти од Скопје (68г, 81 г) и по еден пациент од Тетово (49г), Прилеп (73г), Струмица (76г), Кочани (72г) и Делчево (43г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Со статистиките од последното деноноќие бројот на активни случаи се искачи над 8 000 и во моментов изнесува 8 290 (вчера имаше 7 748 активни случаи). Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата во нашата земја 102 482. Од нив се излекувале 91.066 лица, а починале 3 126.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 44 818, активни 3 681
 • Куманово 5567, активни 264
 • Тетово 5 446, активни 277
 • Прилеп 5 384, активни 641
 • Гостивар 3 783, активни 149
 • Штип 3 656, активни 125
 • Велес 3 452, активни 270
 • Битола 3 436, активни 187
 • Кавадарци 3 356, активни 591
 • Охрид 3 242, активни 426
 • Струмица 2 712, активни 180
 • Струга 2 409, активни 182
 • Кочани 1 822, активни 71
 • Кичево 1 777, активни 74
 • Неготино 1 230, активни 214
 • Гевгелија 1 214, активни 183
 • Свети Николе 1 109, активни 26
 • Крива Паланка 836, активни 92
 • Ресен 810, активни 67
 • Дебар 794, активни 43
 • Радовиш 744, активни 26
 • Делчево 742, активни 190
 • Берово 642, активни 25
 • Пробиштип 544, активни 28
 • Виница 521, активни 25
 • Валандово 368, активни 31
 • Крушево 284, активни 74
 • Кратово 277, активни 36
 • Богданци 274, активни 48
 • Демир Хисар 266, активни 16
 • Македонски Брод 252, активни 7
 • Демир Капија 241, активни 31
 • Македонска Каменица 193, активни 3
 • Пехчево 186, активни 4
 • Дојран 95, активни 3