Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.034 тестирања, а регистрирани се 447 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје –191, Куманово – 36, Прилеп – 26, Струмица – 21, Битола – 19, Велес – 18, Тетово – 17, Гостивар – 16, Кочани – 15, Неготино – 11, Охрид – 10, Кичево и Радовиш – по 7, Кавадарци – 6, Штип, Берово и Виница – по 5, Гевгелија, Свети Николе и Валандово – по 4, Богданци и Крушево – по 3, Струга, Крива Паланка и Демир Хисар – по 2, Ресен, Делчево, Дебар, Пробиштип, Демир Капија, Македонски Брод, Пехчево и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани се 620 оздравени пациенти од:

Скопје – 272, Куманово – 56, Прилеп – 55, Битола – 34, Велес – 25, Тетово и Охрид – по 23, Струмица – 20, Штип – 18, Гевгелија – 15, Кичево – 11, Струга и Кочани – по 10, Радовиш – 7, Гостивар и Свети Николе – по 6, Ресен и Дебар – по 5, Богданци – 4, Крива Паланка и Виница – по 3, Кавадарци и Македонски Брод – по 2, Неготино, Берово, Валандово, Демир Хисар и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 30 починати лица: 8 од Скопје (57г, 57г , 60г, 64г, 64г, 67г, 86г и 92г), 6 лица од Струмица (66г, 68г, 72г, 72г, 73г и 77г), по 2 лица од Кичево (56г и 66г), Кочани (69г и 84г), Неготино (75г и 83г) и Прилеп (60г и 73г) и по едно починато лице од Берово (70г), Битола (70г), Гевгелија (76г), Гостивар (73г), Делчево (83г), Кавадарци (78г), Охрид (84г) и Пробиштип (68г). Сите пријавени пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3.034 тестови преку: ИЈЗ-436, ЦЈЗ Скопје-53, ЦЈЗ Битола-61, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 1, Судска медицина – 4, лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 1, ГОБ 8-ми Септември – 18, Институт за микробиологија – 78, МАНУ – 86, Жан Митрев (Филип Втори) – 160, Авицена -286, Биотек – 516, Систина – 184, лабораторија Лаор – 313, Синлаб – 48, Ремедика – 44, Плодност – 46, Генеа – 1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 698.

Досега во земјата се направени вкупно 716.173 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 151.569, бројката на оздравени пациенти е 131.530, на починати е 4.772, а бројот на активни случаи изнесува 15.267.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 66972, активни 6883

Куманово 8461, активни 1070

Прилеп 8142, активни 724

Тетово 7074, активни 564

Битола 6095, активни 1002

Велес 5372, активни 544

Гостивар 5106, активни 387

Кавадарци 5089, активни 369

Штип 4871, активни 397

Охрид 4874, активни 457

Струмица 3975, активни 534

Струга 2920, активни 146

Кочани 2709, активни 267

Кичево 2445, активни 262

Гевгелија 2168, активни 253

Неготино 2147, активни 185

Свети Николе 1475, активни 112

Крива Паланка 1205, активни 64

Ресен 1202, активни 200

Радовиш 1086, активни 108

Берово 1010, активни 63

Делчево 947, активни 89

Дебар 928, активни 39

Виница 800, активни 118

Пробиштип 769, активни 32

Валандово 660, активни 72

Богданци 486, активни 61

Крушево 476, активни 96

Демир Капија 394, активни 25

Демир Хисар 385, активни 67

Кратово 352, активни 9

Македонски Брод 352, активни 22

Пехчево 261, активни 22

Македонска Каменица 229, активни 14

Дојран 132, активни 10