Нимиц со порака до политичките лидери: Работете заедно за финализирање на договорот

Метју Нимиц, македонско-грчкиот посредник во спорот за името ја поздрави одлуката на парламентот да продолжи со промена на Уставот кон целосна имплементација на преспанскиот договор.

Тој објасни дека гласањето во Собранието е доказ за ефективно и одговорно функционирање на демократскиот систем.

„Се надевам дека другите чекори го олеснуваат процесот. Ги охрабрувам политичките лидери да работат заедно, да го финализираат договорот и да продолжат со имплементацијата“, рече Нимиц.

Синоќа во Собранието со 80 гласа „за“ беше изгласана одлуката за пристапување кон уставните измени, во насока на целосно прифаќање на преспанскиот договор.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари